כפתור

התאמת הבית לבעלי מוגבלויות


התאמת הבית בקרב בעלי מוגבלויות היא משימה שכיחה המהווה דילמה לא פשוטה בקרב בעלי המוגבלות, בייחוד כאשר מדובר בדירה קיימת שיש לבצע בה התאמות מיוחדות, בהתאם למגבלה ולעזרים הנלווים. ייתכן והמשימה תראה לכם בתחילה מורכבת ובלתי אפשרית, אך זכרו שעם קצת יצירתיות, כמעט תמיד תוכלו למצוא פתרון שיקל על חייכם ולא יפגע בשאר שוכני הבית.

פתחים ודלתות

אנשים שתנועתם מוגבלת גם בבית נעזרים בדרך כלל בקביים, כסא גלגלים או הליכון. חשוב לוודא שיוכלו לנוע בקלות דרך כל הפתחים והדלתות בבית. פתח ברוחב של 90 ס"מ, אמור להספיק ולכן לעתים אפילו אין צורך בשינויים מהותיים. כל מנעולן מקצועי יכול להתאים את גובה ידית הדלת והמנעול ולאפשר מעבר חלק גם לבעלי המוגבלויות. מעבר לכך יש צורך גם לסדר את הרהיטים בחדרים, כך שתמיד יוותר מספיק מרחב למעבר מצד אחד של החדר לצידו השני.

 

חדר האמבטיה

אחד המצבים המביכים ביותר עבור בעלי מוגבלויות הוא הצורך להיעזר במי מבין בני המשפחה, או, במטפל סיעודי, כדי להתרחץ או להתקלח. התקנת כמה עזרים פשוטים ולא יקרים יחסית בחדר האמבטיה, יכולה לסייע בהתגברות על הקשיים הפיזיים הכרוכים בפעולות הרחצה ולעזור לבעלי המוגבלויות לשמור על כבודם האישי במצבים אינטימיים שכאלה. כדי להקל על הכניסה לאמבטיה אפשר, למשל, להתקין כסא רחצה או כסא העברה, שבאמצעותו ניתן להעביר את הרגליים אל תוך האמבטיה מבלי להרים אותן מעבר לדפנות האמבטיה. במקרים אחרים ידית אחיזה ליד שניתן להישען עליה בעת הכניסה לאמבטיה, או בעת הרחצה עצמה, תפתור אף היא את הבעיה.

 

שירותים

ידיות ומעקות אחיזה ניתן להתקין גם בחדרי שירותים, כדי להקל על הישיבה והקימה מהאסלה. ישנם כיום סוגים שונים של ידיות, חלקן אף כוללות כבר מתקן מובנה לנייר טואלט, שממוקם כך שלא יצריך תנועה מרובה או זוויתית של היד. אפשר כמובן גם לבטל לחלוטין את הצורך בנייר טואלט ולהתקין בשירותים בידה, המאפשר לנקות את הגוף באופן עצמאי בעזרת זרם מים, באמצעות לחיצה על כפתור. על מנת להיערך מראש למקרים של מצוקה אפשרית בזמן ההליכה לשירותים, כדאי להיעזר מראש בשירותיו של מנעולן ולהתקין מנעול בטוח שניתן לפתוח משני צידי הדלת. כך במקרה חירום, ניתן יהיה להגיש עזרה מידית למי שנמצא בתוך חדר השירותים.

 

מטבח

עיצוב המטבח עבור בעלי מוגבלויות דורש לרוב הוצאות לא קטנות, מכיוון שכל משטחי העבודה, הכיור והארונות, ידרשו התאמה מיוחדת. כל ארון ניתן להנמיך כך שגם מי שיושב בכיסא גלגלים יוכל לפתוח אותו. אפילו ליד כיור המטבח אפשר להציב כיסא בזווית הנכונה, שיאפשר גם לבעלי המוגבלויות לשטוף ירקות או לרחוץ כלים.

 

בבחירת מקרר חשוב לבדוק שהמדפים ממוקמים כך שבעלי המוגבלות יוכלו להגיע אליהם. מקרר שבו המקפיא ממוקם בחלק העליון אינו מתאים למי שנעזר בכיסא גלגלים. לעומת זאת, מקרר שבו המקפיא ממוקם בחלק התחתון אינו מתאים למי שמתקשה להתכופף. גם ידית המקרר, כמו גם ידיות הארונות ומכשירי החשמל במטבח, צריכים להיות מותאמים לצורכיהם של בעלי המוגבלויות. דלתות הנפתחות כלפי מטה בתנורי אפייה או מדיחי כלים, למשל, יקשו מאוד על מי שיושב בכיסא גלגלים, אך חשוב לזכור כי תמורת תשלום לא גבוה, ניתן להתאים את כיוון הפתיחה של כמעט כל מוצר חשמלי.